Leczenie nadpotliwości

Nadmierna potliwość - to duży dyskomfort dla pacjentów. Problem może mieć charakter uogólniony lub miejscowy, obejmując stopy, dłonie i pachy. 

Osoby cierpiące na nadpotliwość wydzielają ogromną ilość potu, a to oznacza, że skóra jest cały czas wilgotna. Stwarza to problem natury estetycznej i społecznej, uniemożliwiając nawet wykonywanie niektórych czynności (nadpotliwość dłoni).
Pocenie może być fizjologiczne (zależne od otyłości, podwyższonej temperatury otoczenia lub wysiłku fizycznego) lub idiopatyczne oraz emocjonalne. 
Stan taki ropoczyna się często już w okresie dzieciństwa, trwa przez określony czas, po czym zmniejsza się wraz ze starzeniem organizmu. 

Terapia nadpotliwości jest bardzo trudna. Skutecznośc wybranej metody jest sprawą indywidualną. W umiarkowanej nadpotliwości stosuje się sprawdzone dermokosmetyki jak również prowadzi zabiegi jonoforezy wodnej. Jednakże najważniejsze miejsce w terapii nadpotliwości zajmuje toksyna botulinowa, która blokuje skurcz mięśni przywłośnych i w efekcie hamuje opróżnianie gruczołów potowych.

Toksynę botulinowa podaje się punktowo, za pomocą cienkich igiełek, w rejonie wzmożonej potliwości. Zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Efekt terapeutyczny pojawia się po około 5-7 dniach od zabiegu i utrzymuje się od 4 do 5 miesięcy.